Podniebna rozrywka rodem z filmu akcji

Skoki spadochronowe
skoki spadochronowy

W co raz to kolejnych częściach filmów akcji bohaterowie przynajmniej raz muszą zmierzyć się z wyskokiem z samolotu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że najczęściej ci bohaterowie są zupełnie nieprzeszkoleni w kontekście lotów i skoków spadochronowych. Nie przeszkadza to jednak bohaterom w użyciu spadochronu jak stuprocentowy profesjonalista, który wykonał niemalże kilkaset skoków. Skoki spadochronowe w prawdziwym życiu nie są jednak tak proste i przyjemne.

Skoki są niebezpiecznym elementem jeśli wykonuje się je bez przeszkolenia. Dobry skoczek spadochronowy ma za sobą przynajmniej kilkadziesiąt skoków w tandemie i kilkadziesiąt lub kilkaset skoków indywidualnych. Powinien posiadać uprawnienia, atesty i pozwolenia. Powinien wiedzieć jak się zachować, a nie liczyć na łut szczęścia, tam, na górze, w samolocie. Powinien umieć z zamkniętymi oczami założyć i otworzyć spadochron. Powinien czuć się w nim jak ryba w wodzie.

Niestety często naszym pseudo-skoczkom – bohaterom filmów akcji – takich umiejętności brakuje. Szamoczą się zakładając plecak i upinając go na swoich plecach. Nie wiedzą, że skoki spadochronowe które mają wykonać, nie są wcale jak skok z kanapy albo z fotela – są natomiast jak skok z kilku tysięcy metrów i jeśli nie jest się do niego przygotowanym fizycznie, można tego bardzo żałować.

Skoki spadochronowe to bardzo niebezpieczna rozrywka, która dostarcza co prawda mnóstwo adrenaliny, ale przy okazji pokazuje, że trzeba to naprawdę umieć. W filmach wygląda to fantastycznie – ktoś po prostu wyskakuje i cudownie układa się do lotu. Trzeba jednak pamiętać, że aktorzy, którzy skaczą w takich scenach, to de facto kaskaderzy – skoczkowie, którzy mają ogromne doświadczenie.

Jeśli jednak chcesz spróbować sam tej rozrywki, nie będziemy Cię zniechęcać. Skoki spadochronowe w tandemie są bardzo bezpieczne i instruktor czuwa nad wszystkim, co się dzieje, także nie będziesz mieć żadnych problemów ze skokiem i lotem. Nie wiesz przecież, co tak naprawdę się wydarzy i bez opiekuna możesz nawet stracić życie. Niemniej jednak, z nim na pokładzie, zawsze wszystko skończy się dobrze.

Jeśli chodzi o skoki spadochronowe, cena waha się od 500zł do nawet 1200zł. W zależności od wybranej opcji cenowej, otrzymujemy albo skok z filmowaniem i zdjęciami, albo same emocje, które musimy potem przypominać sobie i odświeżać tylko w wyobraźni. Mając pamiątkę w postaci zdjęć i filmów, możemy pokazać je znajomym i pochwalić się na Facebooku. To znacznie podniesie nasze kwalifikacje do roli najodważniejszego w towarzystwie ☺.

Trzeba jednak pamiętać, że ceny zależą również od lokalizacji. Skoki odbywają się w miejscach, które są do tego przystosowane. Stąd też nie możemy spodziewać się skoku w centrum miasta, nawet jeśli znajdziemy teren przystosowany do tego – duża łąka nie wystarczy, aby samolot wystartował i wylądował, a także wziął ogromny margines na to, gdzie my sami wylądujemy po skoku. Dzięki takiemu podejściu możesz z czystym sumieniem wsiąść do samolotu, przypiąć się do instruktora i lecieć w przestworza, z których widoki są piękne. Na przykład biorąc pod uwagę skok spadochronowy – Wrocław jest niesamowitym miejscem, w którym bliskie sąsiedztwo gór jest dodatkowym atutem pięknego krajobrazu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s