Bungee jumping – rozrywka nie dla każdego?

Skoki bungee
Skoki bungee

Skoki bungee znane są od dawien dawna. Stara historia opowiada (w wielkim skrócie), że zostały one wymyślone przez człowieka, który przypadkiem zaplątał się w lianę, uciekając przed teściową. W konsekwencji zawisł głową w dół, zaczepiony lianą za nogę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty o skokach bungee.

Gdzie odbywają się skoki?
W Polsce jedyni certyfikowani organizatorzy bungee mieszczą się w Krakowie, Gdańsku, Zakopanem, Warszawie i Białymstoku. Jeśli mieszkasz w mniejszym mieście, które nie organizuje skoków na co dzień, nie martw się. Przy okazji większych imprez masowych, organizatorzy czasem zapewniają skoki bungee na określony czas.

Czy to bezpieczne?
Wiemy, jak ważne jest to pytanie, dlatego od razu odpowiadamy: oczywiście, że skok na bungee jest bezpieczny. Sztab profesjonalistów zajmuje się przygotowaniem śmiałka do skoku, a także jego motywowaniem tam, na górze. Nikt nie może skoczyć bez własnej woli, dlatego jeśli ktoś odczuje strach i demotywację na wysokości 90m, ekipa zjeżdża na dół. Skok z przymusu nigdy nie będzie bezpieczny. Możesz więc śmiało wręczyć komuś skok na bungee, prezent idealny.

Jak długo trwa skok?
Sam skok jest dość krótki, bo to zaledwie kilka sekund swobodnego spadania. Cała rozrywka trwa jednak ok. godziny. Taki czas potrzebny jest na dopełnienie wszystkich formalności, krótki wywiad w sprawie przebytych chorób, podpisanie dokumentów i wjazd na górę. Wisienką na torcie jest jednak sam skok – najbardziej emocjonująca rozrywka dotychczasowego życia dla wielu, wielu śmiałków.

Co trzeba ze sobą zabrać?
Przede wszystkim motywację i odwagę. Reszta przyjdzie sama. Przygotowanie do skoku to zjedzenie normalnego śniadania i przygotowanie się jak do codziennych aktywności. Błędem jest głodówka (ze strachu przed zwróceniem tego, co się zjadło) – to właśnie ona powoduje rewolucje w naszym żołądku w momencie dostarczenia adrenaliny. Dlatego zróbmy tak, aby wszystko było w normie i codziennym porządku.

Jakie są widoki z żurawia?
To z kolei temat rzeka. O ile w Krakowie widoki nie są za ciekawe, o tyle skoki bungee Zakopane oferują niesamowitą rozrywkę w postaci skoku z widokiem na panoramę Tatr. Ujrzymy tam Giewont, kilka największych szczytów oraz Wielką Krokiew – zakopiańską skocznię narciarską.

Czy bungee jest naprawdę tak popularne?
Bungee w Polsce to rozrywka nadal trochę niedoceniana. Za mało jest jeszcze organizatorów skoków i za mało lokalizacji, żeby należała ona do jednej z najpopularniejszych w Polsce. Nadal brakuje kolejnych dziewięćdziesięciometrowych skoczni w największych miastach Polski i to niewątpliwy mankament. Niemniej jednak, jeśli uda się nieco bardziej wypromować ideę skoków bungee, może organizatorzy skupią się też na innych lokalizacjach.

Czy warto dojechać do miejsca skoku?
Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych wycieczka do miejsca skoku bungee to podróż rzędu czasem nawet kilkuset kilometrów. Naszym zdaniem – oczywiście, że warto. Jeśli interesują Cię skoki na bungee, Kraków oferuje oprócz nich wiele innych ciekawych atrakcji. Możesz więc wymarzony skok połączyć z cudowną wycieczką do Krakowa i okolic. To dobry plan na idealny weekend we dwoje lub na odwiedziny zaniedbanych znajomych. To samo dotyczy Zakopanego – miejscowość stricte turystyczna to idealna lokalizacja do skoku na bungee, ze względu na fakt, iż jest ona bardzo obrazowa.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s